Koltuk Altı Kalp Ameliyatları

Sağ koltukaltından küçük bir kesiyle, kaburgalar arasından girilerek, hiçbir kemik ve kas kesmeden,  öngöğüs kemiği açılmadan (iman tahtası kemiği kesilmeden)  yapılan kalp ameliyatlarıdır.

-Mitral kapak tamir veya değişimi
-Aort kapak tamir veya değişimi
-Triküspid kapak tamir veya değişimi
-Çift kapak tamir veya değişimi
-Üç kapak tamir veya değişimi
-Sağ koroner arter bypass
-Atrial septal defect (ASD),
-PFO onarımı
-Ventriküler septal defect onarımı
-Miksoma ve Fibroblastoma (kalpiçi tümörlerinin çıkarılması)

Koltukaltı Ameliyatları Kimlere Uygulanabilir?

Genç  veya  yaşlı;  obes veya zayıf;  kadın veya erkek  tüm kalp kapağı hastalarına ve kalp deliği onarımı gerektiren hastalara uygulanabilir.

 Koltukaltı Ameliyatları Nasıl Uygulanır?

Sağ koltukaltından meme çizgisine paralel 6-8cm’lik cilt kesisiyle kaburgaların arasından girilip, kalp  kapakçığına ulaşılır.  Birçok durumda, endoskopik görüntüleme teknikleri ve aletler kullanılarak kesi boyutu daha da küçültülebilir, video asist endoskopik cerrahi tekniği ile operasyon daha kolay, konforlu ve güvenli  yapılabilmektedir. (Şekil 1)

Koltuk altından çift kapak ameliyatı ( AVR+MVR ) Türkiye’de, üç kapak ameliyatı ( AVR+MVR+TVR ) ise dünyada ilk kez ekibimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Koltuk altından yapılan en büyük ameliyat serisi ekibimize aittir.


Özellikle koltukaltı insizyon ve video asist endoskopik cerrahi teknik ile yapılan 
minimal invaziv yaklaşımların avantajları nelerdir?

–        Hasta ameliyat sonrası daha hızlı iyileşir,

–        Yoğunbakım ve hastane kalış süresi kısalır.

–        Kan transfüzyon ihtiyacı azalır.

–        Ameliyat sonrası daha az ağrı olur.

–        Ameliyat sonrası İstediği pozisyonda yatabilir,  göğüs kemiği önden açılan hastalar gibi uzun süre sırtüstü yatmak zorunda kalmaz..

–        Özellikle obes ve uyku apnesi olan; sırtüstü yatamayan, uyuyamayan hastalar için  uzun süre sırtüstü yatmak zorunda kalmamak çok büyük bir konfor sağlar.

–        Ameliyat sonrası hasta yardım almadan, rahatça tekbaşına yataktan kalkabilir, kendisi yatabilir  rahatça öksürebilir,  göğüs kemiğinin açılma riski yoktur.
–        Özellikle yaşlı, kemik erimesi olan ve obes hastalarda korkulan göğüs kemiğinin açılma riski, kemik kesilmediği için, bu teknikte yoktur.

–        Ameliyat sonrası  yara yeri çabuk iyileşir.

–        Sternotomi insizyonlarında görülme olasılığı daha yüksek olan hipertrofik skar (keloid) gelişme olasılığı neredeyse yok gibidir.

–        Kemik kesilmediği ve göğüs kemiğinin açılma riski olmadığı için enfeksiyon riski düşüktür.

–        Hasta erken taburcu olur.

–        Ameliyattan hemen sonra günlük hayatına daha kolay ve hızlı dönebilir, uçağa binebilir.

–        Ameliyattan kısa bir süre sonra otomobilinde sürücü koltuğuna oturabilir.

–        Emniyet kemeri takabilir.

–        Göğsüne darbe gelmesinden korunmak zorunda değildir.

–        Kollarını rahatça kullanabilir ve ağır kaldırabilir, yüzebilir.

–        Ameliyat yeri koltukaltında olduğu için kolay kolay görünmez.

–        Daha iyi kozmetik sonuçlar sağlar.

 Op. Dr. Mahmut Akyıldız

SABAH GAZETESİ HABERİ:
Kalp ameliyatlarında ‘iman tahtası’ devrini bitiren yöntem
Halk arasında iman tahtası denilen göğüs tahtasından yapılan kalp ameliyatlarına veda zamanı… Doktorlar, klasik ameliyatlarda hastanın göğsünde uzun bir kesi ile göğüs ön kemiğini keserken, Kalp Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Akyıldız ve ekibi, ameliyatı koltuk altından 6-8 santimetrelik bir kesiyle yapıyor.
HER YAŞTA HASTAYA YAPILABİLİR
Klasik yöntemde hastalar, uzun yoğun bakım sürecinin ardından 1.5 ay boyunca sırtüstü yatar halde iyileşmeyi beklerken, yeni yöntemde ameliyattan birkaç gün sonra yürüyebiliyor. Enfeksiyon ihtimalinin de düşük olduğu bu yöntemde, özellikle kadınların ameliyat izi nedeniyle yaşadığı estetik kaygısı ortadan kalkıyor. Bugüne kadar 10 binin üzerinde kalp ameliyatına giren ve bunların 5 binden fazlasını kendi yapan Akyıldız, İstanbul’da Özel Medical Park Göztepe Hastanesi’nde bu ameliyatlara başladı. Bu ameliyatların 7’den 70’e kadın erkek ve çocuk tüm hastalara uygulanabildiğini ifade eden Akyıldız, “Bu yöntemde kemik kesme işlemi uygulanmaz. Hasta klasik yöntemin aksine 1.5 ay boyunca sırt üstü yatmaz. Rahatça öksürebilir, kemiğin açılması söz konusu değildir” dedi.